woman-67127_1920

Jak vybrat vhodný digitální fotoaparát?V naší firmě jsme často tázáni klienty, zda-li bychom jim s výběrem fotoaparátu (často jejich prvního) pomohli. To nás motivovalo k sepsání souhrnného článku, kde poreferujeme o tom, jak obstarat vhodný aparát. Zaměříme se na fotoaparáty digitální, přesto článek, jak doufáme, poskytne komplexní, ucelené a přehledně podané informace tak, aby váš výběr byl co nejsnazší a nejefektivnější.

Základní dělení fotoaparátů

 1. Analogové
 2. Digitální
  a) Kompakt
  b) ICL (kompakt s výměnným objektivem)
  c) EVF (ultrazoom)
  d) DSLR (digitální zrcadlovka)

Analogové vs. digitální fotoaparáty

Když se podíváme na dnešní trh, obyčejně narazíme na pestrou nabídku digitálních fotoaparátů. O pořízení analogu v dnešní době uvažuje již málokdo, klasicky se s nimi moc nesetkáme. Digitály se stále zdokonalují, navíc nabízejí různé funkce a jsou uživatelsky příjemné.

Pravděpodobně jste měli v úmyslu koupi digitálního fotoaparátu již před čtením tohoto článku. Zastáncům fotoaparátů analogových se tímto omlouváme. V budoucnu zamýšlíme veřejnosti přiblížit i tato, často opomíjená, zařízení.

Co od svého fotoaparátu očekáváme?

Při výběru digitálního fotoaparátu bychom si měli nejdřív položit tyto otázky:

 • Co budu nejčastěji fotit a za jakých podmínek?
 • Jaké mám požadavky na výslednou kvalitu fotografie?
 • Jakou hmotnost a velikost fotoaparátu jsem ochoten nosit s sebou?
 • Kolik peněz jsem ochotný do nového aparátu a vybavení investovat?

Typy digitálních fotoaparátů

Nyní si představíme výše zmíněné základní typy digitálních fotoaparátů

a) Kompakt
Compact = kompaktní, zabírající málo místa

Malý, lehký, levný, nenáročný, pohodný, takový je kompakt. Tyto skladné foťáčky spolehlivě strčíte do kapsy nebo kabelky, můžete je s sebou nosit prakticky kdykoli a kamkoli.

Vyznačují se jednoduchým ovládáním a řadou před-nastavených (automatických) režimů, proto je manipulace s nimi velice snadná. Objemné manuály k použití nepotřebujete. Nemusíte se učit všemožným technickým parametrům. Zamíříte, zmáčknete a fotografie je na světě.

Od kompaktu však víc nečekejte. Tvůrčím, kreativním typům, kteří si chtějí s fotografií pohrát a dát prostor svému tvořivému já, nevyhoví.

Kvalita fotografií pořízených digitálním fotoaparátem se stále a stále zlepšuje. Ovšem bez specializovaných funkcí dělají například špatné světelné podmínky značné problémy. Také tento typ fotoaparátu není vhodný pokud chcete pořizovat snímky ve větších formátech (A4 a větší). Samozřejmě nikdy nedosáhnete stejné kvality jako při pořízení fotek zrcadlovkou.

Chcete dokumentovat své zážitky, přátele, rodinu, mazlíčky? Sdílet fotografie na sociálních sítích nebo se jimi pochlubit v okruhu blízkých? Pořizovat je jednoduše, aniž byste se obtěžovali nastavováním, nemáte zvláštní požadavky na nejrůznější pokročilé funkce? Pak sáhněte právě po kompaktu.

kompakt_venadesign

b) ICL (Kompakt s výměnným objektivem, CSC)
ICL = Interchangeable Lens Camera
CSC = Compact System Camera

Kompakty s výměnnými objektivy v sobě snoubí výhody jak klasických nevariabilních kompaktů (menší velikost a hmotnost), tak digitálních zrcadlovek (výměnný objektiv). Nejedná se však o konstrukci, jakou disponují zrcadlovky (tzn. systém zrcadel promítajících obraz do hledáčku v těle fotoaparátu).

Výhodou výměnného objektivu je samozřejmě jeho variabilita. Zvolíte ten nejvhodnější objektiv pro určitý typ fotografie, s ohledem na její požadavky. Nemusíte se spokojit s jedním, napevno daným univerzálním objektivem. Dále se nabízí možnost výběru celé řady příslušenství.

Tyto fotoaparáty umožňují nastavení expozičních hodnot (clona, čas, ISO) v manuálním, polo-automatickém nebo automatickém režimu.

ICL jsou fotoaparáty velikostně a váhově úsporné, nabízejí celou řadu rozmanitých možností. Nemluvíme však o zrovna levném zařízení.

Máte jasnou představu o tom, jak takový přístroj využít? Žádáte po něm výkon a funkce na úrovni zrcadlovek, to vše byste rádi v kompaktnějším balení? Přejete si co nejvyšší kvalitu vašich fotografií, ale tahat s sebou těžkou a objemnou zrcadlovkou by bylo přítěží? Slibujete si od fotografování vybití svých tvůrčích, kreativních schopností, jste technicky nadaní, rádi byste se naučili i pokročilejším funkcím a všemu co tahle mašinka dokáže? Cena není rozhodující? ICL je pravou volbou.

icl_venadesign

c) Ultrazoom

Jak již název napovídá, ultrazoom nabízí možnost velkého zoomování (přibližování). Ačkoli se řadí mezi kompaktní fotoaparáty, berte to s rezervou. Pro velký zoom je zapotřebí velkého objektivu. Objektiv se v tomto případě nedá vyměnit, tudíž se s jeho většími rozměry musíte smířit.

Při pořizování ultrazoomového fotoaparátu důkladně zvažte, zda-li tak velký zoom (30x a více) opravdu využijete. Statisticky bylo zjištěno, že většina uživatelů si v praxi vystačí se zoomem do hodnoty 13x. Tyto fotoaparáty se dostávají do kategorie méně využitelných přístrojů.

Při volbě tohoto fotoaparátu vřele doporučujeme koupi stativu, obraz se při zoomování na dlouhý konec třese.

Fotíte vzdálené předměty? To je důvodem pro pořízení ultrazoomu.

evf_venadesign

d) DSLR (Digitální zrcadlovka)
DSLR = digital single lens reflex

Tyto fotoaparáty se skládají z těla a výměnného objektivu. Jedná se o fotoaparát s pohyblivým zrcadlem, které promítá obraz do hledáčku.

Zrcadlovky se vyznačují většími rozměry a vyšší hmotností. Rozhodně ji nestrčíte do kapsy, zpravidla si k ní dokoupíte brašnu. Nutno zmínit, že tento typ aparátu se značně pronese.

Dalším znepokojivým aspektem bývá její vyšší cena. Tu samozřejmě udává bezpočet funkcí a možností, jak s ní naložit. Díky zrcadlovce se vášnivě pustíte do umělecké tvorby, a to i na profesionální úrovni. Nemusíte se obávat, že vás bude limitovat, ke svému fotoaparátu si dokupíte rozmanité příslušenství.

Sníte o nepřeberných možnostech a zdokonalování se na poli fotografování? Máte tvůrčího ducha, přejete si svými fotografiemi zaujmout? Nebude vás unavovat učit se porozumět svému fotoaparátu po technické stránce a nést se s kily navíc? Digitální zrcadlovka vás odmění potenciálem kvalitních a zajímavých fotografií.

evf_venadesign